İlkay Gündoğan’a Almanya’da ırkçılık

Dünya devi Barcelona’da forma giyen, adı Jose Mourinho’nun imzası sonrası Fenerbahçe ile de anılmaya başlayan ve Almanya Milli Takımı’nın kaptanı olan İlkay Gündoğan, Batı Alman Radyo ve Televizyon Kurumu’nda (WDR) yayınlanan “Sport Inside” programında yapılan ankette ırkçılığa uğradı.

Ankete katılan her beş kişiden birinin Alman Milli Takımı’nda daha fazla “beyaz oyuncu” görmek istediğini belirtmesi ve katılımcıların yüzde 17’sinin de milli takım kaptanı İlkay Gündoğan’ın Türk kökenli olmasının “üzücü olduğunu” ifade etmesi, başta teknik direktör Julian Nagelsmann olmak üzere diğer futbolcuların tepkisini çekti.

NAGELSMANN: BÖYLE BİR SORU SORULMASI BİLE DELİLİK

Nürnberg’te yarın Ukrayna ile oynayacakları hazırlık maçı öncesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Nagelsmann, “Kamu televizyonunda böyle bir soru sorulmasının bile başlı başına delilik olduğunu düşünüyorum. Şok oldum. Ülkedeki herkes için bir Avrupa Şampiyonası oynuyoruz. Umarım bir daha asla böyle saçma anketler okumak zorunda kalmam” değerlendirmesinde bulundu.

Julian Nagelsmann, bunu ırkçı bir tutum olarak bulduğunu sözlerine ekledi.

KİMMİCH TEPKİ GÖSTERDİ

Alman Milli Takımı’nın Bayern Münihli yıldızı Joshua Kimmich de ankete tepki göstererek bunun “tamamen ırkçılık” olduğunu belirtti. Kimmich, futbolun farklı milliyet ve dinleri bir araya getdiğini vurgulayarak, “Bu, takım içinde konu bile olmadı. Futbolun içinde büyüyen herkes bunun tamamen saçmalık olduğunu bilir” dedi.

Anketteki soruları eleştiren Joshua Kimmich, futbolcuların kökenine ilişkin soruyu yanlış bulduğunu, böyle soruların gereksiz ve saçma olduğunu dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir